Lengyelországból két népi iparművész érkezik a Mesterségek Ünnepére, akik Łowicz régióra (Łódzkie vajdaság, Lengyelország középső része) jellemző mesterségeket mutatnak be.

 

Łowicz egy körülbelül 30000 lakosú város Lengyelország középső részén, a Łódzi vajdaságban. A népi kultúra a lowicz-i lakosok mindennapi életében a mai napig jelen van, de a hímzésben vagy a papírkivágásban kiemelkedő jártasságú népművészet mestereinek száma egyre fogy. A hagyományos parasztházakat különböző alakú és tematikájú fényezett papírból kivágott díszekkel dekorálták, melyek mintái között az állat és emberábrázolás, valamint a növényi és geometrikus motívumok dominálnak. Sokszor több réteg papír került egymásra.

 

Papírkivágás

Mirosława Grochocka (szül. 1948) népi iparművész, a papírkivágás és a kívágott papír rátétekkel díszitett  húsvéti tojás készítésének regionális hagyományát folytatja. Tizenkét éves korában édesanyjától, Felicja Kazimierczaktól, az ismert łowicz-i papírkivágó népi iparművésztől tanulta meg a technikát. Már gyermekként segített édesanyjának a „Sztuka Łowicka” háziipari szövetkezet számára papírdekorációkat készíteni, ahol később az 1970-es évek elején két évig dolgozott papírkivágó művészként.

Munkáiban hagyományos anyagokat és mintákat használ. Főleg tyúk- és libatojásokat díszít, amelyek a hagyomány szerint a házi oltárokat díszítették. A kivágások közül a kedvenc formái az áttört, azsúros, kakasokkal és virágmotívumokkal díszített papírdekorációk. Készít továbbá szalagokat, csillagokat, zsáner- és virágkódexeket.

 

 

Munkái megtalálhatók a Łowicz Múzeum, a varsói, a toruńi és a krakkói Néprajzi Múzeum gyűjteményeiben.

Gyerekeknek, fiataloknak és felnőtteknek tart műhelyfoglalkozásokat, amelyeken kivágásokat és łowiczi húsvéti tojásokat készít. 2019-ben kilencnapos kivágó workshopot vezetett Japánban.

A Mesterségek Ünnepére a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet meghívására érkezik.

 

 

 

Népi szobrászat

Agnieszka Głuszek-Nowicka (született 1980-ban) a Łowicz-vidéki családi hagyományok folytatója, 2010 óta tagja a Népi Iparművészek Szövetségének. A művészet és a regionális kultúra iránti érdeklődését édesapja, az ismert és elismert népi szobrász, faragó Adam Głuszek ébresztette fel benne. Az ő hatására már gyermekkorában különböző művészeti ágakban kezdett el próbálkozni, kezdve a díszítőművészet egyszerű formáival – virágokkal és selyempapír csokrokkal, amelyeket ma is készít. Idővel szobrászkodni is elkezdett, és édesapjától tanulta meg a faragás technikájátt, amelyet ma is tökéletesít.

 

 

Agnieszka Głuszek-Nowicka is szívesen készít madár figurákaz. A természetben megfigyelve őket, különös figyelmet fordít a színekre és a téma naturalista kezelésére a díszítésükben. Madonnákat és angyalokat is farag, a Łowicz régióhoz kötődő világi alakokat. Művei mindig polikrómok. Széles színpalettát használ. A figurák fő témáját gyakran egészítik ki virágos díszítések, főként virágok vagy madárábrázolások. Szakrális és világi szobraira a lágy kontúrvonal és a formai megoldások egyszerűsége jellemző, a színek iránti egyidejű érzékenységgel. Agnieszka Głuszek-Nowicka egyéni stílust alakított ki, bővíti az általa feltárt témákat és folyamatosan fejleszti technikai készségeit. Szobrai megtalálhatók a Łowicz Múzeumban, a Lipce Reymontowskie Múzeumban, valamint hazai és külföldi magángyűjteményekben.

 

 

Népművészeti versenyek győztese, rendszeresen részt vesz országos és regionális vásárokon. Munkáit a Łowicz-i Múzeumban, a Łódzki Dom Kulturyban rendezett kollektív kiállításokon állította ki. Gyermekeknek és fiataloknak workshopokat és kézműves bemutatókat tart.

Jelenleg, 2019-től a Népi Iparművészek Szövetsége Főtanácsának elnökségi tagja.

A Mesterségek Ünnepére a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet meghívására érkezik.

 

 

 

A Łowicz térségének lakói egyházi és nemzeti ünnepek alkalmával népviseletbe öltöznek. A katolikus egyház egyik legfontosabb ünnepén, Úrnapjakor, amelyen a népi hagyományok is nagy hangsúlyt kapnak, a hívek körmenete a sokszínű łowiczi viseletben hagyja el a templomot, a körmenet útvonalát színes virágkompozíciók díszítik. A łowicz-i Corpus Christi körmenet felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára.

A Łowicki-viselet nemcsak Mazóvia, hanem egész Lengyelország egyik leggazdagabb és legimpozánsabb viselete, amelyet ma is viselnek és használnak. A 19. század első felétől kezdve gyapjúból készült, önmagában csíkos anyag volt az alapja, amelynek szín- és csíkösszetétele az évek során változott. A női viselet széles ujjú pamut ingből, ráncolt szoknyából, csíkos kötényből, valamint virágos hímzett kendőből áll. A férfi viselet: fehér galléros ing szalaggal, narancsszínű, csíkos gyapjúnadrág, kurta, fehér vagy fekete parasztkabát, narancs színű szalaggal.

 

Fotók: Paweł Onochin, Stowarzyszenie Twórców Ludowych / Lengyel Népművészek Szövetsége